Charakteristika školy

Hlavní činnost  školy je vymezena zákonem  č. 561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) a dalšími prováděcími předpisy v pozdějších zněních. Činnost školy řídí ředitelka, kterou jmenuje a odvolává Rada Středočeského kraje.

Škola poskytuje  vzdělání pro děti a žáky se zdravotním postižením, poskytuje mravní, estetickou, pracovní,  zdravotní, tělesnou a ekologickou  výchovu, umožňuje náboženskou výchovu dětem, žákům kteří se nemohou vzdělávat na běžné základní škole, dětem zdravotně oslabeným, poskytuje přípravu na školu, dále škola poskytuje střední vzdělání v praktické škole jednoleté a praktické škole dvouleté žákům se zdravotním  postižením.
Součástí školy je základní škola, základní škola speciální a střední škola (praktická škola jednoletá, praktická škola dvouletá). Ve škole je pro děti a žáky školní družina, ve které je zabezpečována výchova mimo vyučování. Škola má přípravnou třídu ZŠ.

Škola zajišťuje úkoly výchovného poradenství výchovným poradcem podle vyhlášky č. 72/2005 Sb. o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních. Výchovná poradkyně vystudovala výchovné poradenství na Pedagogické fakultě v Praze a školní metodik prevence SPJ splňuje požadavky §133 ZP 262/2006 Sb. a zákona č. 563/2004 Sb.

Součásti školy

Základní škola-  IZO  102 238 031
Základní škola speciální- 102 238 031
Praktická škola- IZO 150 067 364

Základní cíle výchovně vzdělávacího procesu:

• Poskytnout výchovu a vzdělání dětem, žákům a studentům se zdravotním postižením, kteří se nemohou s úspěchem vzdělávat na základní škole a střední  škole, pomocí zvláštních výchovných a vyučovacích metod, prostředků a forem.
  • Žákům ze sociálně znevýhodněného prostředí umožnit kvalitní přípravu na budoucí zapojení do společnosti s důrazem na rozvoj pracovních dovedností a zkvalitnění vzájemné mezilidské  komunikace v multikulturní společnosti.
  • Žákům mentálně nebo tělesně postiženým, žákům s vadami řeči, žákům s více vadami, žákům obtížně vychovatelným a žákům nemocným a oslabeným, umístěným ve zdravotnických zařízeních vytvořit podmínky pro další vzdělávání, komunikaci mezi lidmi a uplatnění v životě.
  • Cílem školy je vzdělávat a vychovávat žáky se zdravotním postižením v podnětném a sociálně bezpečném prostředí podle jejich individuálních potřeb.
  • Rozvíjet osobnost každého žáka, aby byl schopen samostatně myslet, svobodně se rozhodovat a projevovat se jako demokratický občan, to vše v souladu s obecně uznávanými životními a mravními hodnotami.
  • Vytvořit dobře fungující celek, projevující se dobrými výsledky školy a atmosférou, ve které se dobře pracuje žákům, učitelům i ostatním zaměstnancům.
  • Prohlubovat individuální přístup k jednotlivým žákům.
  • Řídit se příslušnými platnými právními předpisy a směrnicemi KÚSK.