About our school...

School provides health handicapped children, pupils and students with education. It offers pupils who cannot be educated in a common type of primary school, ethical, esthetic, working, health, physical, ecological and religious education. Preparation for compulsory school attendance is guaranteed for children who come from a socially handicapped background. Furthermore, the school offers health-handicapped students secondary education in a two-year practical school.

Parts of the school:

Primary school (special practical school) is a part of the school also including special primary school, after-school care centre in which education and upbringing after the lessons are provided as well as a two-year practical school. The school has also established a preparatory class for children from a socially handicapped background.

Basic objectives of the educational process:

are to provide health handicapped children, pupils and students who cannot be successfully educated at primary and secondary schools, education through special educational methods, means and forms. High-quality preparation for the future participation in the society is offered pupils from a socially handicapped background, particularly aiming at development of working skills and improvement of the quality of mutual human communication in a multicultural society. The school’s major objective is also a creation of conditions for further education, communication among people and the ability to assert in everyday life for both mentally and physically handicapped pupils, pupils with speech or more defects, pupils with educational difficulties as well as ill or weaken pupils placed in health institutions. The aim of the school is to educate and bring up health handicapped pupils in a stimulating and socially safe background according to their individual needs. Last but not least, the aim of the school is to develop a personality of each pupil to be able to think on his own, make decisions freely and reveal himself as a democratic citizen.

Zveřejněno: 12.5.2022
Cvičení v přírodě

V pátek 20. 5. se celá škola zúčastní cvičení v přírodě.

Zveřejněno: 6.5.2022
Projektový týden "My Evropané"

Od 10. do 13. 5. bude probíhat celoškolní projektový týden. V pátek nás čeká projektový den, všechny třídy budou mít do 10.45.

Zveřejněno: 2.5.2022
9. 5. ŘEDITELSKÉ VOLNO
Zveřejněno: 19.4.2022

V pondělí 25.4. projektovým dnem oslavíme Den Země.
Výuka bude pro všechny žáky do 10.45.

Zveřejněno: 4.4.2022
Velikonoční zvyky a tradice

Celoškolní projekt (4.-13. 4.).
Ve středu před velikonočními prázdninami nás čeká projektový den. Celá škola bude končit v 10.45.

Zveřejněno: 17.3.2022
DOPRAVNí VÝCHOVA

Týdenní celoškolní projekt (21.-25.3.), jehož prostřednictvím se realizuje problematika dopravní výchovy, zakončí v pátek 25.3. projektový den.
Vsichni žáci naší školy budou mít výuku do 10.45.

Zveřejněno: 15.12.2021
Výuka- 20.-22.12. 2021

Výuka ve dnech 20.-21.12. bude do 11.40. Ve středu do 10.45 (projektový den). Platí pro celou školu.

Zveřejněno: 4.9.2021
Výuka od 6.-10. 9. 2021

V týdnu od 6. do 10. září nás čeká projektový BAREVNÝ TÝDEN
Výuka pro celou školu:
pondělí-čtvrtek: do 11.40
pátek (projektový den): do 10.45

Zveřejněno: 28.6.2021
Krásné prázdniny!

Přejeme všem našim žákům a jejich rodičům hezké léto a plno krásných prázdninových zážitků.

Těšíme se na Vás ve středu 1. září 2021!

Dnes je 21. května 2022
a svátek má Monika.