About our school...

School provides health handicapped children, pupils and students with education. It offers pupils who cannot be educated in a common type of primary school, ethical, esthetic, working, health, physical, ecological and religious education. Preparation for compulsory school attendance is guaranteed for children who come from a socially handicapped background. Furthermore, the school offers health-handicapped students secondary education in a two-year practical school.

Parts of the school:

Primary school (special practical school) is a part of the school also including special primary school, after-school care centre in which education and upbringing after the lessons are provided as well as a two-year practical school. The school has also established a preparatory class for children from a socially handicapped background.

Basic objectives of the educational process:

are to provide health handicapped children, pupils and students who cannot be successfully educated at primary and secondary schools, education through special educational methods, means and forms. High-quality preparation for the future participation in the society is offered pupils from a socially handicapped background, particularly aiming at development of working skills and improvement of the quality of mutual human communication in a multicultural society. The school’s major objective is also a creation of conditions for further education, communication among people and the ability to assert in everyday life for both mentally and physically handicapped pupils, pupils with speech or more defects, pupils with educational difficulties as well as ill or weaken pupils placed in health institutions. The aim of the school is to educate and bring up health handicapped pupils in a stimulating and socially safe background according to their individual needs. Last but not least, the aim of the school is to develop a personality of each pupil to be able to think on his own, make decisions freely and reveal himself as a democratic citizen.

Krátké zprávy
Zveřejněno: 2.5.2021
Ředitelské volno- pátek 7.5.

V pátek 7.5. bude ve škole  z provozních důvodů vyhlášeno ředitelské volno.

Zveřejněno: 19.4.2021
Projektový den "DEN ZEMĚ"

Ve čtvrtek 22. dubna slavíme Den Země. V pátek (23. 4.) nás čeká projektový den, kterým si tento svátek připomeneme.
Výuka:
- 1. stupeň do 10.45
- 2. stupeň+PrŠ do 11.40 

Zveřejněno: 4.3.2021
Přerušení výuky od 1.3. 2021

Na základě Usnesení Vlády české republiky ze dne 26. února 2021 č. 200 o přijetí krizového opatření v souvislosti s nákazou COVID-19 v České republice

bude výuka na Základní škole a Praktické škole Kutná Hora, Na Náměti 417, od pondělí 1. března 2021 do 21. března 2021, přerušena.

Výuka bude probíhat distančním způsobem a bude zajištěna pedagogickými zaměstnanci školy

Mgr. Ludmila Janoušková,

ředitelka školy

Zveřejněno: 15.2.2021
Celoškolní projekt "Kutná Hora 25 let v UNESCO"

V roce 2020 oslavilo město Kutná Hora 25 let od zapsání na seznam světového dědictví UNESCO. V rámci celoškolního  projektu se žáci hravou a zábavnou formou seznámí s organizací UNESCO a s kutnohorskými památkami zapsanými na listinu UNESCO. 
Projekt se uskuteční v týdnu od 22. do 26. 2.
V pátek 26.2. bude PROJEKTOVÝ DEN.
Výuka do 10.45 (platí to všechny žáky naší školy).

Zveřejněno: 22.12.2020
PrŠ posílá vánoční pozdrav

Jak jsme si letos užili předvánoční čas se podívejte ZDE.
My z PrŠ

Zobrazit vše

Kalendář akcí

Dnes je 8. května 2021
a svátek má ...státní svátek.

Anketa